Matematik Olimpiyatları

Tübitak tarafından her sene düzenlenmekte olan Matematik Olimpiyatları iki aşamada gerçekleştirilir. İlk aşama olan ve bir ön eleme olarak sayılan Birinci Aşama Sınavı halk arasında “Mayıs Sınavı” olarak adlandırılır. Kitapçığın her sayfasının solunda dört soru ve sağında ise bu soruları çözümlemek için boş bir alan bulunur. Sınav sonucu ortalama bir ay içerisinde açıklanır ve sınavdan geçen katılımcılar bir sonraki aşamaya katılma hakkı kazanır. Kasım ayının sonunda veya aralık ayının başında gerçekleştirilen İkinci Aşama Sınavı haftasonunda ve iki gün boyunca düzenlenir. Her gün üç farklı soru ve bu sorular için dört buçuk saatlik bir süre verilir.

Matematik Olimpiyatları Hazırlık ve Soruları

Matematik Olimpiyatları hazırlıkları kamplı ve kampsız olmak üzere ikiye ayrılır. Katılımcılar isterlerse hazırlık kamplarına kayıt yaptırarak olimpiyatlara diğer katılımcılar ile birlikte hazırlanabilir. Bu kamplara katılım zorunlu olmayıp isterlerse kampsız olarak adlandırılan kendi imkanlarıyla bu sınavlara hazırlık yapabilirler. Hazırılık aşamasında katılımcılar daha önceki sınavlardan seçilen soruları çözümler ve yeni sınav müfredatına uygun geliştirilmiş soruları çözümleyerek hazırlıklarını gerçekleştirirler.

2011 yılına kadar katılımcılar birinci aşama sınavlarında kamplı ve kampsız olarak iki farklı kategoride yarışırlarken bu uygulama 2011 yılından itibaren kaldırılmıştır. Böylece katılımcılar arasındaki sınıflandırma direk sonuç odaklı bir hale getirilmiştir. Olimpiyatlara hazırlık aşamasında katılımcıların geçmiş sınav sorularına ulaşabilmeleri için Tübitak kendi resmi sitesinden bu sınavları paylaşmaktadır.

Matematik Köyü