Doğada Matematik

Matematik Köyü İzmir Selçukta Şirince köyüne aşağı yukarı bir kilometre mesafede bulunuyor. Kayser Dağı’nın yamaçlarınaki köy toplam 55 dönümlük arazide bulunan köyün 30 dönümü zeytinlik ve tüm masrafı halkın yardımları ve gençlerin gönüllü emeğiyle 2007 yılında faaliyete geçti. Köyün tek amacı gençlere matematiği sevdirmek ve öğretmek. Köyde ortalama 500’e yakın insan var. Üçte ikisine yakını çadırlarda kalıyor. Geri kalan öğrenciler yatakhanelerde, öğretmenler de kendilerine ayrılan evlerde. 60 gönüllünün yanı sıra köyün ücretli çalışanlarının sayısı 25 . Gönüllüler arasında Fransalı, İspanyalı ve Meksikalılar var. Köyde dönemler güz ve yaz diye iki sömestra ayrılıyor. Lise, lisans, master, doktora düzeyinde geniş yelpazede dersler oluyor.

Köye başvuru ve bir gün

Başvuru genelde Ali Nesin tarafından başvuru formunda verdiğiniz bilgilere göre yapılıyor. Pekçok talep geldiği ve her öğrenci ayrı ayrı incelendiği için değerlendirme süreci uzun olabiliyor. Köyün konumu gerçekten büyüleyici. Öğrencilerin formdaki soruları içtenlikle, itinayla ve doğru yanıtlamaları bekleniyor. Değerlendirmeler uzun sürebiliyor ancak başvuru yaptığınız tarihten itibaren nerede ise 15 gün içerisinde matematik köyü maceranız başlayabilir.

Yaz döneminde normal bir gün sabah erken başlıyor. 7:00 – 8:00 arası kahvaltı saati. 8:00-12:00 arasında ilk dersler var. Yazın köyün konumu dolayısıyla genelde hava sıcak olduğundan öğle yemeğinden sonra 16:00’ya kadar nerede ise keyif yapılıyor. Fakat keyiften önce herkesin üzerindeki görevi yapması gerek.

math village